Trabzon Escort Bayan Hale

Bacakta Görülebilen Problemler Nelerdir? Bacakta görülebilecek bazı problemleri ve çözüm yollarını sizler için araştırdık.

Bacakta Görülebilen Problemler Nelerdir?

Kalın Ayak Bilekleri

Bazı kadınların doğuştan etli ve kalın ayak bilekleri vardır. Hiç bir bakım ya da egzersiz bunları değiştiremez. Bu durumlarda et genellikle serttir. Bununla birlikte eğer et gevşekse o zaman ayak bileklerinin su tuttuğu anlaşılır, yani selülitte olduğu gibi,bu kısımlara su toplanmıştır. Bu durumda bilekleri inceltmek için tıpkı selülitin yok edilmesinde olduğu gibi rejim, egzersiz, masaj ve tıbbi tedavi uygulanmalıdır.

Şiş Ayak Bilekleri

Ayak bileklerinde bu tür şişme genellikle geçicidir. Durumu anlamak için şiş kısma parmağınızla basın. Orada beliren çukur ağır ağır kayboluyorsa durum geçici demektir. Bu tür şişlere yer çekimi neden olabilir. Kan ve vücut sıvılara kollardan ve bacaklardan kalbe dönebilmek için yer çekimi ile savaşırlar. Bütün gün ayakta kalırsanız vücut sıvılarının bir kısmı ayak bilekleri çevresindeki dokulara süzülür ve onları şişirir. Yalın ayaksanız ve açık sandallar giyiyorsanız bilekler yerine ayaklar şişer. Buna kolaylıkla çare bulunur.

Ayakları baştan daha yukarıda bir yere dayayıp dinlendirirseniz orada biriken sıvıların yine dolaşıma karışıp yukarı gitmesini sağlarsınız. Şiş inecektir ama bu bir saatten daha fazla vakit alır. Variste de durum aynıdır. Kan dolup şişmiş damarlar ayakları yukarıya dayayıp dinlenmekle rahatlar ve varis çorapları da duruma yardımcı olur.

En çok görülen ayak bileği şişmelerinden birinin nedeni de regl başlamadan önce ya da hamilelikte görülen hormon dengesi bozukluğudur. 30’lu ve 40’lı yaşlardaki pek çok kadın adet kanaması başlamadan bir hafta önce ayak bileklerinin şişmesinden şikayet ederler. Hormon düzeylerinin yükselmesi su tutmaya neden olur. Bu yüzden bazı kadınlar, doğum kontrol haplarını kullanmazlar.

Hormon tabletleri alan yaşı ilerlemiş kadınlarda da aynı durum söz konusudur. Şişmeyi önlemek için vücudun su tutmasını en aza indirmek gerekir. Önce günlük tuz ihtiyacını kontrol edin. Çünkü yüksek hormon seviyesi böbreklerin vücutta tuzu tutmasına yol açar. Tuzun tutulması da daima suyun tutulması demektir. İkinci olarak da diüretik (idrar söktürücü) yiyecekler yemelisiniz. Yeşil sebzeler, meyveler ve şifalı bitkilerden yapılan çayların hepsi idrar söktürür. Salatalık ve enginar da bu bakımdan özellikle değerlidir.

Yorum Yazabilisiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!